April 20, 2017

All day

Project Leadership Communication

Professional Development Course

Fluno Center

8 a.m.-noon

National Diversity Council Women in Leadership Symposium

“Be Fearless: Influence, Innovate & Inspire” featuring Shiva Bidar

East Atrium and Plenary Room, Grainger Hall

8:30 a.m.-5:30 p.m.

BRIGHT SIGHTS--Six Ways of Seeing. Six artists!

McPherson Eye Research Institute and Wisconsin Council of the Blind & Visually Impaired

9th floor Vision Gallery, Wisconsin Institutes for Medical Research

8:45 a.m.-9:45 p.m.

Words & Pictures: Artist’s Books by Diane Fine

on view at the Kohler Art Library

Kohler Art Library, Conrad A. Elvehjem Building

9 a.m.-5 p.m.

Natural History :: Natural Philosophy

An Exhibit in Special Collections

976 Memorial Library

10 a.m.-2 p.m.

Technology Sandbox

Screen-Capturing Software

315 Pyle Center

10 a.m.-1 p.m.

ADAPTED FITNESS OPEN HOUSE

GYM 6 NATATORIUM

Noon

Network Dynamics and Systemic Risks: From financial systems to trade to supply chains

Presented by Dr. Elena Rovenskaya, Program Director, Advanced Systems Analysis Program, International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA)

1153 Mechanical Engineering Building

Noon

12:15-1:30 p.m.

Institute for Research on Poverty Seminar - Mustafa Hussein

Unequal Prevalence or Unequal Vulnerability? Disentangling Contributions of Neighborhood Conditions and Proximal Risk Factors to Socioeconomic Inequality in Cardiovascular Disease

8417 Sewell Social Sciences

2-6 p.m.

"Random 'Hits' in Cancer and Careers"

Medical Scientist Training Program Symposium

1325 Health Sciences Learning Center

2:25 p.m.

Probability Seminar

Jinsu Kim, UW-Madison

901 Van Vleck Hall

3 p.m.

Neuroscience & Public Policy Program Seminar by Owen Jones

Current Findings in Law and Neuroscience

Biotechnology Auditorium, Room 1111, Genetics-Biotechnology Center Building

3:30 p.m.

4 p.m.

CREECA Lecture Series

"What is the Region? Making Sense of Russia, the Former Soviet Union, Eastern Europe, and Eurasia"

206 Ingraham Hall

5 p.m.

Multi-faceted presentations and panel on Yoga and Ayurveda

Anthony Cerulli (Associate Professor, Asian Languages and Cultures) Gudrun Buhnemann, (Professor, Asian Languages and Cultures) Chris Livanos ( Associate Professor, Comparative Literature and Folklore Studies)

University Club

5:30-8 p.m.

5:30-6:30 p.m.

6 p.m.

6-8 p.m.

Illustrator for Research Posters

Software Training for Students (STS)

B1144A DeLuca Biochemistry Building

6-8 p.m.

ADAPTIVE TECHNOLOGY AND INNOVATIONS FAIR

OVERTURE ROOM GORDON COMMONS

7 p.m.

Sound Out Loud Concert

Tribute to Mildred "Babe" Conney

Overture Center - Promenade Hall

7-9 p.m.

Simple Silk Scarf Dyeing

Wheelhouse Studios - Lower Level, Memorial Union

7 p.m.

From Beyond (1986)

The Marquee Cinema, Union South

7:30 p.m.

Yoni Ki Baat 2017

Fredric March Play Circle, Wisconsin Union Theater

7:30 p.m.

The Underpants

University Theatre

Mitchell, Vilas Hall

8-10 p.m.

8 p.m.

King Sunny Ade and His African Beats

Shannon Hall, Wisconsin Union Theater

9:30 p.m.

Speed Racer (2008)

The Marquee Cinema, Union South